Sirkeli bir ayak banyosunun sizin için yapabileceklerini keşfedin

1704

advertisement

foot bath

Sirke banyosu bazı yaygın görülen rahatsızlıkları giderebilir.

Sirke, ayaklarınızı dezenfekte edebilir. Bu, bakterilerden kurtulmak vasıtasıyla ayak kokusunu giderir veya azaltılmasına yardımcı olur.

Ayak kokusu tedavisinde hayat tarzı seçimlerinin de dikkate alınması önemlidir. Mesela, canvas veya deriden yapılan ayakkabılar giyinmeyi deneyin. Plastik materyallerden yapılmış ayakkabıların tersine ayaklarınızın rahat nefes almasını sağlar. Ayrıca yine rahat nefes alabilen yünlü veya pamuklu çoraplar giyin.

Genelde ayak parmaklarımız kaşınana kadar ya da sandalet mevsimi gelene dek ayaklarımıza yeterli önemi göstermeyiz. Ayaklarınızı çok fazla mı ihmal ettiniz ve bu durumu düzeltmenin zamanı geldi mi? Sadece su ve sirke ile evde kendi başınıza çok iyi bir pedikür uygulaması yapın. Bunun hakkında nasıl yapılması gerektiğine dair talimatları aşağıdaki yazıda okuyabilirsiniz.

Yüzücü egzamasından kurtulun

Egzama hastalığı, yaygın olarak ayakta görülen bir mantar türü enfeksiyonudur. Ayak parmaklarının arasında ve tabanında oluşabilir. Enfeksiyon sadece havuzdan değil, yalın ayak ile zeminde dolaşıldığı zaman da değişik yerlerden de bulaşma ihtimali vardır. Bu enfeksiyon türü kuru, kaşıntılı ve pul pul olan cilde, kabarcıklara ve öyle ki iltihaplanmaya bile sebep olabilir. Sirkenin bu tür mantarları gideren etkisi sebebi ile, mantar türü enfeksiyonunun tedavisinde de kullanılabilir. Düzenli olarak ayaklarınızı bu yararlı sıvıyla yıkamanız semptomları azaltarak oluşabilecek enfeksiyonu yönetebilir.

Belirli aşamalarda egzamanın kendine has bir kuruluğu vardır. Cildi ıslak ve nemli tutmak, egzamanın büyük ve kalıcı gücünün ciddi bir kısmını kaybetmesine destek olacaktır. Egzama yalnızca bir cilt sorunu olmamakla birlikte, öte yandan bir iç hastalık sorunu da olduğu için, toksinleri temizleyebilmek için elma sirkesi harika bir çözümdür. Büyükçe bir smoothie içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve bu toksinlere elveda deyin.

Sirkeli ayak banyosu ile ilgili diğer bazı bilgiler için bir sonraki sayfaya geçin!

advertisement